Hietzinger Hauptstraße 10, 1130, Wien, Østrig
af509 kr.
Se priser fra 19 hjemmesider
Se priser
Austria Trend Parkhotel Schoenbrunn
Austria Trend Parkhotel Schoenbrunn
Austria Trend Parkhotel Schoenbrunn
Austria Trend Parkhotel Schoenbrunn
Austria Trend Parkhotel Schoenbrunn

Godt at vide

  • Gourmet østrigsk køkken i historiske omgivelser

    Nyd klassisk østrigsk køkken og wieneriske specialiteter serveret i hotellets elegante restaurant, der tilbyder en dejlig kulinarisk rejse i en historisk atmosfære.

  • Historisk atmosfære med moderne bekvemmeligheder

    Fordyb dig i en blanding af traditionel elegance og moderne bekvemmeligheder, hvor klassisk wienerstil møder moderne faciliteter.

  • Elegant balsal til store begivenheder

    Oplev hotellets fantastiske balsal, et højdepunkt i dets historiske charme, ideel til mindeværdige fester og arrangementer i en kongelig ramme.

  • Nem adgang til byen via Hietzing U-Bahn

    Du får glæde af hotellets fantastiske beliggenhed kun 50 meter fra Hietzing Metrostation, som giver dig direkte og hurtige forbindelser til Wiens centrum.

  • Privat have med fredfyldte hængekøjer

    Slap af i hotellets rolige private have, som har komfortable siddepladser og hængekøjer, der giver dig en fredelig flugt fra byens travlhed.

Denne opsummering er blevet til ved hjælp af kunstig intelligens og er muligvis ikke 100% korrekt.

Sammenlign med lignende overnatningssteder

Valgt overnatningssted

af509 kr.
Se priser fra 19 hjemmesider
Se priser

Lignende overnatningssteder

  • af564 kr.
    Se priser fra 6 hjemmesider
    Se priser
  • af853 kr.
    Se priser fra 14 hjemmesider
    Se priser
  • af388 kr.
    Se priser fra 9 hjemmesider
    Se priser
  • af863 kr.
    Se priser fra 17 hjemmesider
    Se priser
  • af488 kr.
    Se priser fra 10 hjemmesider
    Se priser
  • af519 kr.
    Se priser fra 10 hjemmesider
    Se priser
  • af510 kr.
    Se priser fra 17 hjemmesider
    Se priser
  • af551 kr.
    Se priser fra 15 hjemmesider
    Se priser
  • af426 kr.
    Se priser fra 8 hjemmesider
    Se priser
  • af650 kr.
    Se priser fra 9 hjemmesider
    Se priser
  • af576 kr.
    Se priser fra 11 hjemmesider
    Se priser
  • af563 kr.
    Se priser fra 10 hjemmesider
    Se priser

Pristendens

Baseret på gennemsnitlige priser på trivago i løbet af de sidste 30 dage
2.544 kr.
1.270 kr.
0 kr.

Do, 19/07/26

1.635 kr.

Lu, 20/07/26

1.736 kr.

Ma, 21/07/26

1.692 kr.

Mi, 22/07/26

1.770 kr.

Ju, 23/07/26

1.759 kr.

Vi, 24/07/26

1.839 kr.

Sá, 25/07/26

1.837 kr.

Do, 26/07/26

1.795 kr.

Lu, 27/07/26

1.927 kr.

Ma, 28/07/26

2.328 kr.

Mi, 29/07/26

1.910 kr.

Ju, 30/07/26

1.867 kr.

Vi, 31/07/26

1.820 kr.

Sá, 01/08/26

1.831 kr.

Do, 02/08/26

1.835 kr.

Lu, 03/08/26

1.883 kr.

Ma, 04/08/26

1.795 kr.

Mi, 05/08/26

1.888 kr.

Ju, 06/08/26

1.794 kr.

Vi, 07/08/26

1.879 kr.

Sá, 08/08/26

2.075 kr.

Do, 09/08/26

1.295 kr.

Lu, 10/08/26

1.932 kr.

Ma, 11/08/26

1.710 kr.

Mi, 12/08/26

1.929 kr.

Ju, 13/08/26

1.173 kr.

Vi, 14/08/26

1.883 kr.

Sá, 15/08/26

1.871 kr.

Do, 16/08/26

1.720 kr.

Lu, 17/08/26

1.950 kr.

Ma, 18/08/26

1.752 kr.

Mi, 19/08/26

1.927 kr.

Ju, 20/08/26

1.764 kr.

Vi, 21/08/26

2.403 kr.

Sá, 22/08/26

2.386 kr.

Do, 23/08/26

1.801 kr.

Lu, 24/08/26

1.819 kr.

Ma, 25/08/26

1.868 kr.

Mi, 26/08/26

2.013 kr.

Ju, 27/08/26

1.900 kr.

Vi, 28/08/26

2.005 kr.

Sá, 29/08/26

1.966 kr.

Do, 30/08/26

1.752 kr.

Lu, 31/08/26

1.988 kr.

Ma, 01/09/26

1.760 kr.

Mi, 02/09/26

1.715 kr.

Ju, 03/09/26

2.049 kr.

Vi, 04/09/26

1.909 kr.

Sá, 05/09/26

1.867 kr.

Do, 06/09/26

1.906 kr.

Lu, 07/09/26

1.820 kr.

Ma, 08/09/26

1.876 kr.

Mi, 09/09/26

1.869 kr.

Ju, 10/09/26

1.683 kr.

Vi, 11/09/26

2.329 kr.

Sá, 12/09/26

2.544 kr.

Anmeldelser

8,7
Fremragende
baseret på 16.039 bedømmelser fra større 
hjemmesider

Opsummering af anmeldelser

Opsummeret vha. kunstig intelligens baseret på 1.000+ gæsteanmeldelser · Senest opdateret: 29 May 2026

Dette hotel er et historisk tilflugtssted, ideelt for turister og par, der søger en autentisk wieneroplevelse. Dets enestående beliggenhed direkte over for indgangen til Schönbrunn Palace-parken giver uovertruffen adgang til store attraktioner. Hotellet har en forfriskende swimmingpool og en afslappende spa. Gæsterne roser konsekvent det venlige og hjælpsomme personale, og morgenmadsbuffeten får høje karakterer for sit omfattende udvalg af østrigske og wieneriske specialiteter. For et virkelig fordybende ophold kan du overveje at booke et værelse i de ældre sektioner for fuldt ud at værdsætte den traditionelle indretning og historiske atmosfære.

Vurderet over gennemsnittet for Wien

Gæsteanmeldelser

Fremragende60%
Meget godt23%
Godt9%
Rimeligt5%
Skuffende3%

Populære faciliteter

  • Wi-fi i lobbyen
  • Wi-fi på værelserne
  • Parkering
  • Kæledyr tilladt
  • Aircondition
  • Restaurant
  • Hotelbar

Alle faciliteter

Overnatningsstedets faciliteter

  1. Businesscenter
  2. Café
  3. Forhal/lobby
  4. Elevator
  5. Parkering
  6. Terrasse
  7. Portierservice
  8. Kæledyr tilladt
  9. Bar
  10. Værdiskab på hotellet
  11. Mødelokaler
  12. Ikke-rygerværelser

Tilgængelighed

  1. Handicapvenligt
  2. Handicapvenlig rute
  3. Handicapvenlig parkering

Værelsesfaciliteter

  1. Badeværelse med bruser
  2. Strygebræt
  3. Vinduer som kan åbnes
  4. Hårtørrer
  5. Centralvarme
  6. Elkedel
  7. Aircondition
  8. Minibar
  9. Skrivebord
  10. Telefon
  11. Pengeskab på værelset
  12. Kabel-TV

Sportsfaciliteter

  1. Cykeludlejning

Hotellets tema/type

  1. Konferencehotel

For børn

  1. Måltider til børn

Beliggenhed

Hietzinger Hauptstraße 10, 1130, Wien, Østrig

Afstand fra Austria Trend Parkhotel Schoenbrunn

Hietzing:0.2 km

Schonbrunn Palace:0.8 km

Museum Of Art History:4.8 km

Hofburg Palace:5.2 km

Vienna State Opera:5.3 km

Karlskirche:5.3 km

Imperial Crypt:5.5 km

Wien:5.8 km

Saint Stephen's Cathedral:5.8 km

Belvedere:5.9 km

Hundertwasserhaus:7.2 km

Vienna International Airport:21.5 km

Udforsk oplevelser i nærheden

Oplysninger om overnatningsstedet

Hietzinger Hauptstraße 10, 1130, Wien, Østrig

Ofte stillede spørgsmål om Austria Trend Parkhotel Schoenbrunn

  • Er der et poolområde på Austria Trend Parkhotel Schoenbrunn?

    Nej, Austria Trend Parkhotel Schoenbrunn har ingen poolområder.

  • Er kæledyr tilladt på Austria Trend Parkhotel Schoenbrunn?

    Ja, Austria Trend Parkhotel Schoenbrunn har en kæledyrspolitik, der kan variere baseret på værelsestype eller tilgængelighed. Tjek venligst direkte med hotellet for at får mere at vide om deres kæledyrspolitik.

  • Er der parkering til rådighed på Austria Trend Parkhotel Schoenbrunn?

    Ja, Austria Trend Parkhotel Schoenbrunn har Parkering, Handicapvenlig parkering for gæster.

  • Hvad er indtjeknings- og udtjekningstidspunkterne på Austria Trend Parkhotel Schoenbrunn?

    Indtjekning på Austria Trend Parkhotel Schoenbrunn er tilgængelig fra kl. . Udtjekning er kl. .

  • Hvor ligger Austria Trend Parkhotel Schoenbrunn?

    Austria Trend Parkhotel Schoenbrunn ligger på Hietzinger Hauptstraße 10, 1130, Wien i Østrig.

De priser og ledige datoer, vi modtager fra bookingsider, ændrer sig hele tiden. Det betyder, at du ikke altid kan finde præcis det samme tilbud, du så på trivago, når du føres videre til bookingsiden.

Blandt de bedst bedømte Hotels i Wien

  • 4 Stjerner
    Hotel
    Jaz In The City Vienna
    9,1Fremragende (11.554 bedømmelser)
    Wien, 1.7 km til Centrum
    af666 kr.
    Se priser fra 14 hjemmesider
    Se priser
  • 4 Stjerner
    Hotel
    Aparthotel - Smart Apart Living
    6,9(1.969 bedømmelser)
    0.9 km til Hauptbahnhof Wien
    af399 kr.
    Se priser fra 14 hjemmesider
    Se priser
  • 3 Stjerner
    Hotel
    Hotel Enziana Wien
    7,1(9.897 bedømmelser)
    Wien, 2.0 km til Centrum
    af346 kr.
    Se priser fra 14 hjemmesider
    Se priser
  • 3 Stjerner
    Hotel
    Hotel Austria
    9,1Fremragende (6.748 bedømmelser)
    1.0 km til Hofburg slottet
    af1.106 kr.
    Se priser fra 7 hjemmesider
    Se priser
  • 3 Stjerner
    Hotel
    Altwienerhof Boutique Hotel
    9,2Fremragende (1.110 bedømmelser)
    1.9 km til Schönbrunn Slot
    af403 kr.
    Se priser fra 10 hjemmesider
    Se priser
  • 4 Stjerner
    Hotel
    Hotel Schani Wien Hauptbahnhof
    8,9Fremragende (9.723 bedømmelser)
    0.6 km til Hauptbahnhof Wien
    af563 kr.
    Se priser fra 15 hjemmesider
    Se priser
  • Hotel
    Austria Trend Parkhotel Schoenbrunn
    8,7Fremragende (16.039 bedømmelser)
    0.9 km til Schönbrunn Slot
    af509 kr.
    Se priser fra 19 hjemmesider
    Se priser
  • 4 Stjerner
    Hotel
    NH Danube City
    8,4Meget godt (8.465 bedømmelser)
    5.2 km til Hofburg slottet
    af475 kr.
    Se priser fra 17 hjemmesider
    Se priser
  • Hotel
    Grand Ferdinand Vienna – Your Hotel In The City Center
    8,6Fremragende (11.403 bedømmelser)
    0.9 km til Hofburg slottet
    af765 kr.
    Se priser fra 13 hjemmesider
    Se priser

Destinationer nær Austria Trend Parkhotel Schoenbrunn